Zaćma – to warto wiedzieć

Senior Wzrok i Słuch

Zaćma – to warto wiedzieć

Zaćma polega na zmętnieniu naturalnej soczewki znajdującej się w oku każdego człowieka. Na pewnym etapie choroby może doprowadzić do prawie całkowitej utraty widzenia. Zaćma rozwija się aż u 70% wszystkich osób powyżej 75 roku życia, ale dotyka także osoby młodsze. Nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia.

Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?

Osoba z zaćmą widzi świat jak przez zabrudzoną szybę. Patrząc na różne przedmioty widzi je jako zamazane. Żywe kolory bledną, a widzenie w nocy czy w słoneczny dzień jest utrudnione. U chorych na zaćmę przebywanie na nasłonecznionym terenie i patrzenie na odbijające światło powierzchnie może powodować ból, a patrzenie na światła przejeżdżających samochodów może spowodować wystąpienie złudzeń optycznych polegających na pojawianiu się świetlistych pierścieni wokół źródeł światła. Choroba sprawia, że okulary do bliży lub dali przestają spełniać swoją funkcję – ich działanie wydaje się zbyt słabe. Tym objawom towarzyszy często zmęczenie i łzawienie oczu.

Jak zaćma może wpływać na codzienne życie?

Stopniowa utrata wzroku spowodowana zaćmą może przynieść takie skutki jak:

  • utrata samodzielności,
  • rezygnacja z codziennych zajęć,
  • rezygnacja z realizacji pasji i spełniania marzeń,
  • brak możliwości wykonywania pracy zawodowej,
  • brak możliwości wsparcia rodziny w codziennych obowiązkach,
  • konieczność rezygnacji z prowadzenia samochodu,
  • większe ryzyko urazów i wypadków, 
  • utrata dobrego samopoczucia.
To się leczy 

Na szczęście zaćma jest uleczalna. Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Zabieg trwa krótko, ok. 20-30 minut, a jego efekty są spektakularne. Tuż po nim pacjent może cieszyć się wzrokiem równie dobrym, lub nawet lepszym, jak przed pojawieniem się choroby. Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy choroba utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, czy też przeszkadza w pracy. Lepiej nie odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy. Powtarzane często przekonanie, że z zabiegiem należy poczekać, aż zaćma „dojrzeje” nie jest prawdziwe. Oczekiwanie na całkowite zmętnienie soczewki grozi powikłaniami, a operacja, która staje się wtedy konieczna i pilna, jest bardziej skomplikowana i nie zawsze pozwala na odzyskanie dobrego widzenia. Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest dokładny wywiad oraz badania, dzięki którym możliwa jest ocena potrzeb osoby z zaćmą w zakresie widzenia i dobór odpowiednich parametrów soczewki wewnątrzgałkowej.

Zabieg usunięcia zaćmy

Pomimo tego, że mocniejsze okulary lub jaśniejsze światło mogą trochę zmniejszyć objawy zaćmy w początkowym stadium, operacja jest jedynym sposobem na jej wyleczenie. Zabieg usunięcia zaćmy to najczęściej przeprowadzany okulistyczny zabieg chirurgiczny, który średnio trwa 20 -30 minut, a pacjenci jeszcze tego samego dnia mogą wrócić do domu. Wkrótce po jego przeprowadzeniu osoba, która miała problemy z wykonywaniem najprostszych czynności wraca do normalnego funkcjonowania. Dodatkowo, dzięki niektórym dostępnym soczewkom pacjenci, oprócz usunięcia zaćmy, mogą raz na zawsze pozbyć się konieczności noszenia okularów. 

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Wykonywany jest metodą tzw. fakoemulsyfikacji – najbezpieczniejszą i najmniej traumatyczną dla oka. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie po stronie rogówki, usuwa naturalną soczewkę, rozbitą wcześniej za pomocą ultradźwięków, a następnie wprowadza sztuczną soczewkę o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Zabieg jest bezbolesny – krople znieczulające oraz środki uspokajające sprawiają, że uczucie dyskomfortu jest ograniczone do minimum.