Szparagi to rośliny, które były stosowane w lecznictwie od tysiącleci zwłaszcza na terenach Starożytnego Egiptu. Już wówczas wtedy poznano się na ich właściwościach prozdrowotnych, co do których dzisiejszy naukowcy nie mają wątpliwości ze względu na szereg przeprowadzonych badań naukowych na temat wpływu na zdrowie człowieka tego niedocenionego warzywa.


Zarówno zielone jak i jeszcze nie dojrzałe białe szparagi pojawiają się na naszych sklepowych półkach w okresie wiosennym szczególnie od połowy kwietnia do końca maja.


Kiedyś pojawiały się dość rzadko, obecnie są coraz bardziej rozchwytywanym warzywem zarówno jako dodatek do potraw, a także jako cenne źródło składników mineralnych.

Szparagi to warzywo, po które powinniśmy sięgnąć jako po pierwsze szczególnie kiedy stosujemy dietę oczyszczającą nasz organizm. Ze względu na wysoki poziom składnika jakim jest błonnik, kwas foliowy, potas czy wapń sok z zielonych szparagów wykazuje działanie silnie wspomagające proces jakim jest detoksykacja organizmu.
Polecany jest szczególnie w diecie dla osób odchudzających się, a to za sprawą braku tłuszczów i niskiej kaloryczności. Jedna szklanka czystego soku ze szparagów zawiera niezwykle niską ilość kalorii to znaczy zaledwie czterdzieści.


Szparagi, szczególnie sok z nich jest napojem niezwykle wartościowym i odżywczym, dlatego że zawiera niezliczoną ilość substancji czynnych biologicznie takich jak asparagina czy glutation, który wspiera naszą wątrobę i układ oddechowy.


Oprócz działania oczyszczającego, sok ze szparagów ma działanie silnie moczopędne i przeczyszczające. Tym samym możemy pijąc go regularnie, jednakże w określonych porcjach, z rozwagą lub jako dodatek do innych soków pozbyć się stosunkowo szybko niechcianych toksyn i złogów z naszego organizmu. Szparagi wykazują także działanie pobudzające nasz metabolizm i trawienie. Stanowi więc doskonałe wsparcie w terapii chorób gastroenterologicznych między innymi takich dolegliwości jakimi są zaburzenia trawienia.


Warto na koniec także wspomnieć, iż sok ze szparagów może być również stosowany do poprawy takich czynności jaką jest pamięć i koncentracja. Niektórzy badacze uważają także, że szparagi mają działanie mineralizacji kości, w związku z czym może spowolnić proces chorobowy przypadłości jaką jest reumatyzm.