Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która charakteryzuje się krostami wypełnionymi łojem, najczęściej występującymi w okresie dojrzewania, ale może występować przez całe dorosłe życie. Trądzik występuje głównie na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Z medycznego punktu widzenia trądzik jest znany jako Acne Vulgaris i najczęściej jest spowodowany wzrostem hormonów, na przykład występującym w okresie dojrzewania, ale trądzik może być również wywoływany przez niektóre rodzaje bakterii skórnych.

Prostym rozpadem pryszcza jest to, że komórki skóry, łój i włosy łączą się w zatyczkę, która jest doskonałą pożywką dla bakterii, co powoduje obrzęk, ponieważ uwięziony zostaje olej – łój w skórze. Pryszcz rozwija się, gdy wtyczka się „zepsuje”.


Istnieje sześć rodzajów trądziku:


Krosty z biały zakończeniem: są pod skórą i są małe
Zaskórniki: są bardzo widoczne na powierzchni skóry i mają czarny kolor. Wbrew powszechnej opinii zaskórniki nie są powodowane przez brud, więc żadna ilość oczyszczania nie pomoże.
Grudki: są to małe różowe guzki widoczne na powierzchni skóry.
Krosty: to zwykły pryszcz, czerwony u podstawy i wypełniony ropą.
Gule: to duże, solidne pryszcze. Są głęboko osadzone i są dość bolesne.
Cysty: to pryszcze powierzchniowe, które są bolesne i wypełnione ropą. To one powodują blizny.

Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących zapobiegania trądzikowi:

-Nie myj nadmiernie twarzy; dwa razy dziennie maksymalnie. Używaj delikatnego środka myjącego z ciepłą wodą i bez względu na to, jak bardzo chcesz, NIE szoruj skóry, ponieważ spowoduje to uszkodzenie delikatnej warstwy naskórka i podrażnienie.
-Nie wygniata pryszczy, ponieważ może to rozdrażnić i spowodować infekcję, pogorszyć wygląd skóry i roznieść bakterie. Zwiększa to również prawdopodobieństwo powstania blizn.
-Utrzymuj ręce w czystości i unikaj dotykania twarzy, ponieważ mogą tam znajdować się pozostałości sebum i bakterie, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku.
-Często zmieniaj poszewkę na poduszkę.
-Nie kładź się spać z nałożonym makijażem, nawet najlżejszy, nietłusty makijaż może nadal zatykać pory.